ALLIN > בחירות 2018 > הכר את המועמדים... > מה חושבים המועמדים לראשות העיר על איסור פתיחת מרכולים בשבת?

מה חושבים המועמדים לראשות העיר על איסור פתיחת מרכולים בשבת?

מה חושבים המועמדים לראשות העיר על איסור פתיחת מרכולים בשבת?

השבת הקרובה (11 באוגוסט) היא הראשונה מאז שנכנסה לתוקף החלטת שר הפנים אריה דרעי שלא לחתום על חוקי העזר העירוניים המתירים הפעלת מרכולים בשבת.

כזכור, בתחילת השבוע בחר שר הפנים לממש את סמכותו על פי חוק המרכולים, ולדחות את אישור חוקי העזר העירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת בחמישה ערים: הרצליה, חולון, גבעתיים, מודיעין וראשון לציון. במכתב ששלח מנכ"ל המשרד, מרדכי כהן, לחמשת הערים הוסבר כי הן לא נימקו מדוע פתיחת העסקים בשבת חיונית. יחד עם זאת השר דרעי אמר כי: "האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".

במסגרת הפינה השבועית שלנו, פנינו לחמשת המועמדים לראשות עיריית הרצליה ושאלנו אותם: מה דעתך על החלטת שר הפנים לאסור על חמש הרשויות לפתוח מרכולים בשבת? האם יש לאשר הפעלת מרכולים בשבתות באזורים מוגדרים בעיר?

משה פדלון, ראש העיר:
"הרצליה בראשותי היא עיר של 'חיה ותן לחיות' וככה תישאר. הסטטוס קוו בעיר שלנו לא ייפגע מאף סיבה. צר לי שחוק העזר העירוני שיזמתי סורב על ידי המשרד. אנחנו עובדים מול שר הפנים יחד עם המרכז לשלטון המקומי בכדי להגיע להסדר חוקי. הרצליה תצטרף לעתירה לבג״צ של מרכז השלטון המקומי, והוריתי להכין עתירה משלנו".

מאיה כץ, סגנית ראש העיר:
"ההחלטה לפסול את החוק היא ניסיון בוטה להשתלט על אורח החיים של תושבי הרצליה בשל רצונו של דרעי לחזק את מפלגתו גם על חשבון פילוג ושיסוע בין התושבים הדתיים והחילוניים תוך פגיעה בסמכותנו כנבחרי ציבור לייצג את צרכי התושבים שלמענם נבחרנו ואותם אנו מייצגים. תושבי הרצליה הסתדרו נהדר וחיו בהרמוניה ובכבוד הדדי גם בנושא השבת מבלי שנזקקו לחוקים דרקוניים. יש מקומות פתוחים, יש מקומות סגורים וטוב שכך. בהרצליה מתנהל מזה עשרות שנים סטטוס קוו בכל הנוגע לשבת במסגרתו קיימו הקהילות השונות בעיר את אורחות חייהם זה לצד זה וכך ימשיך להיות. אני וחברי לסיעה נאבק כנגד כל ניסיון לכפות תושבי הרצליה ונעתור באופן מיידי לבג"ץ בנושא, על מנת לשמור על זכותנו להמשיך ולנהל את אורחות חיינו כפי שהיה לאורך שנים".

איל פביאן:
"החלטת שר הפנים שגויה ומצערת ומהווה התערבות בוטה באוטונומיה של הרשות המקומית המייצגת נאמנה את אופי תושביה. אני מתנגד לה באופן הנחרץ ביותר. ראש עיריית הרצליה מחויב לשמור על צביונה החופשי ולאפשר לאזרחיה  ליהנות ממסחר ושירותים בשבתות, תוך שמירה על זכויות העובדים".

מישל מורג:
"מועצת העיר הרצליה קבעה תיקון לחוק העזר העירוני כי היא מתירה פתיחת עסקים מסוימים בשבת. אני רואה בהתערבות שר הפנים כפייה דתית ופגיעה מהותית בסמכות השלטונית הנבחרת של העיר. לכן מתוך כבוד ושכל ישר, יש להניח לכל הנהגה מורחבת אזורית המשתפת ומשלבת את תושבי העיר ומנהלת הראשות המקומית לבחון את הסוגיה בהתאם לצרכי המקום ומנהג המקום, כמקובל בחוויה הישראלית והיהודית, ולכל הפחות לשמור על הסטטוס קוו. מתוך שימור הקיים עלינו לבדוק את משמעות הוראת סגירת המרכולים ואת משמעותה האמתית על חיינו, על יכולתנו כהנהגה מקומית נבחרת לקבל החלטות וליישם אותן בהתאם לצורכי התושבים, לבדוק את האופן בו תאכוף הראשות את החוק ואת יחסי 'דת-מדינה' בעירנו. כל זאת מבלי לפגוע בחוק, ושמירה על ניקיון כפיים".

יוסי פרי:
"אני מתגורר בהרצליה כ-62 שנים ובמשך כל השנים הללו  סוגיית הדת או לא דת – לא הייתה על הפרק. לכן נכון להיום, מאחר ואין תלונות משום צד, המצב יישאר כפי שהוא. אם דבריו של דרעי קשורים להרצליה, אנחנו כמובן נכבד את החוק אבל נעשה כל שניתן כדי שנוכל להשאיר את הרצליה בצביונה הקיים. אין לאף אחד שאינו מתגורר בעיר זכות להכתיב לנו תנאים כאלה ואחרים על מנת להתסיס את תושבי הרצליה שחיו עד כה בשלום זה עם זה וזה לצד זה".

מאת: נאוה טלהון
צילום:

משה פדלון: רמי גרידיש
איל פביאן: דני שביט
מאיה כץ: אלעד גוטמן
יוסי פרי: אלונה טלקר

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט