ALLIN > חדשות > חדשות בשרון > יוזם "הגן המחוסן" בראיון מיוחד: גרמנו להורים לחסן את ילדיהם

יוזם "הגן המחוסן" בראיון מיוחד: גרמנו להורים לחסן את ילדיהם

יוזם "הגן המחוסן" בראיון מיוחד: גרמנו להורים לחסן את ילדיהם

גן הילדים "פשוט גן" ברמת השרון חוגג עשור להקמתו, אבל בעוד פחות מחודש הוא יפתח את שנת הלימודים בצורה קצת שונה. בימים אלה פועלת בגן יוזמת "הגן המחוסן", במסגרתה ההרשמה לגן מתאפשרת אך ורק לילדים שחוסנו ובהצגת פנקס חיסונים. כלומר הורים שמסרבים לחסן את ילדיהם מתוך עיקרון או מכל סיבה שהיא, לא יוכלו לרשום את ילדיהם לגן.

את היוזמה מובילים איתי ברשדסקי הבעלים של גני "פשוט גן", וד"ר ליאור אונגר מתמחה בנוירוכירורגיה בבית החולים שיבא ופעיל בולט למען הגברת המודעות לחשיבות החיסונים. המטרה שלהם היא לעודד הורים לחסן את ילדיהם מתוך התחשבות בבריאות הציבור. זאת על רקע הסערה לה היינו עדים לאחרונה סביב התנגדויות של הורים לחסן את ילדיהם מתוך אידאולוגיה, ובעקבות שורה של מקרים בהם פעוטות חלו בחצבת.

"פשוט גן" הוא גן פרטי המתפרס על שני מתחמים נפרדים ובו ילדים מגיל אפס עד שלוש, ומגילאי 3 ומעלה, בפיקוח משרד החינוך.

 איתי, איך התחילה היוזמה?

"נחשפנו למהלך של ד"ר אונגר שהוא מהלך מאוד חשוב (הגברת המודעות לחשיבות החיסונים). לא היה לי מושג על כך קודם וגם אחת האימהות בגן שהיא רופאה שאלה אותי מה אנחנו עושים בעניין החיסונים. פניתי לליאור ושאלתי מה אפשר לעשות, הוא היה מאוד נחרץ לגבי כך שחייבים לחסן והסביר לי את חשיבות הנושא. לא הסתפקתי בכך, מאחר שמדובר במהלך עם הרבה אחריות, אז פתחתי קבוצת וואטסאפ עם 11 הורים של ילדי הגן שהם גם רופאים בהכשרתם ומספר עורכי דין וניתחנו את המצב תוך חשיבה מה אפשר לעשות. גילינו שמשפטית אפשר לבצע מה שרצינו וזו הייתה בשורה משמחת. החלטנו לעשות את זה פשוט ולהגדיר – חוסן על פי גילו ובהתאם להנחיות משרד הבריאות. כך ההורים שירצו להירשם לגן יצטרכו להציג פנקס חיסונים או להתחייב שבכוונתם לחסן את הילדים שלהם לפי תוכנית החיסונים המקובלת של משרד הבריאות".

כמה זמן עבר מאז שהתחלתם במהלך?

"לא הרבה, כשבועיים מאז שהתחלנו אבל רק אתמול (רביעי, 8 באוגוסט) עלינו עם קמפיין. הרעיון היה לפעול מהר ועם הרבה אומץ. יש הרבה סיבות למה לא לעשות דברים, אבל בסוף צריך אנשים שבאים ועושים מה שצריך לעשות".

יש הורים שרשמו את ילדיהם לגן לפני המהלך?

"מאחר שבשלב הראשון אנחנו מדברים על שנת הלימודים שתכף נפתחת וילדים כבר נרשמו, אפשרנו להורים שלא חיסנו עד כה אך התחרטו והביעו רצון לחסן בהמשך, כן להמשיך בגן. הרעיון לא היה להילחם בהם אלא לצרף אלינו אנשים מתוך מודעות לחשיבות העניין. לכן הכל נעשה בצורה חיובית. הסברנו שמאחר שיש בגן אוכלוסיות מוחלשות, ובהגדרה הזו נכנסים ילדים מתחת לגיל שנה, ויש בגן גם ילדים עם מערכת חיסון מוחלשת. הם למעשה נאלצים להגיע לגן שהוא לא בטוח עבורם, בלית ברירה, כי אין להם אלטרנטיבה אחרת. לכן אמרנו שאנחנו נעשה עבורם אלטרנטיבה אחרת וכמובן בשם המאבק הציבורי כדי למגר מחלות שלא צריכות להיות בעולם הזה".

איתי ברשדסקי. יוזם מהפכת החיסונים

לאחר שהודעתם על המהלך להורים, היו הורים שסירבו לחסן וביקשו לבטל את ההרשמה?

"לא, אף אחד לא הודיע שהוא לא יבוא לגן בגלל זה. להיפך, היו הורים שקיוו שזה יקרה ואז יתפנה לילדם מקום מאחר שהם ברשימת המתנה. היו הורים שחיסנו את ילדיהם סלקטיבית לפי גישות שלהם, אבל הם הסכימו לחסן ואישרנו אותם מהר מאוד. אני יכול להגיד שזה מאוד משמח שהצלחנו לגרום להם לחסן את הילדים שלהם בכלל החיסונים. היו גם הורים שלא הספיקו לחסן את הילדים או שלא זכרו, איבדו את הפנקס או חזרו בדיוק מחו"ל כל אלה הלכו והסדירו את החיסונים תוך יומיים אז המהלך הזה כבר עשה הרבה טוב".

קיבלתם פניות בעקבות המהלך?

"כן, אנשים פונים אלינו ואומרים לנו שהם ביקשו להחיל את ההחלטה הזו גם בגנים שלהם, ופנו אלינו גם גנים אחרים. הקמנו לשם כך קבוצת פייסבוק ודף באתר האינטרנט והזמנו את כל הגננות והגננים והורים לילדים להצטרף בשביל לקבל מענה לכל השאלות שלהם. צברנו מספיק ידע במהלך השבועיים האינטנסיביים האחרונים, אבל אנחנו עוד לא יודעים הכל ויש עוד שאלות שגם לנו אין עליהן תשובות".

כמו מה למשל?

"כמו השאלה האם נחייב גם את הצוות להתחסן, אני לא בטוח שזה אפשרי כי אולי על פי דיני עבודה אסור לי לעשות את זה. אנחנו נבחן את זה. הצוות שלי כולו נרתם לנושא, אין אחד שהתנגד למהלך. הם מאוד גאים במהלך, כמו גם ההורים שמבחינתם ילדיהם נמצאים במקום שלא הולך בתלם ועושה מה שחשוב לעשות. זה נותן לנו הרבה רוח גבית ואמונה בצדקת הדרך".

אין חשש שזה יהפוך לסוג של סלקציה, גם אם מדובר במהלך חיובי?

"כל הורה יכול לעשות מה שמתאים לילד שלו לפי הבנתו. אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה זו לא קלישאה. כל הורה שיחשוב מה הוא רוצה לעשות ושייקח על כך אחריות. אם חשוב להם מאוד לא לחסן, שיוותרו על הגן. בארה"ב דרך אגב יש תקן בכל הגנים ומי שלא מחסן לא יכול להגיע לגן. אבל זה מהלך חיובי ואנחנו זוכים לתמיכה רחבה".

ד"ר אונגר מוכר לציבור הכללי בעיקר בשל השתתפותו בתכנית הדוקו "המתמחים", אך הוא גם פעיל בולט למען הגברת המודעות לחשיבות החיסונים. פעילות זו מתבטאת גם בדף הפייסבוק שלו בפרסומים השונים שהוא מעלה שם. אתמול הוא פרסם קריאה לכל העוקבים שלו לשתף את קמפיין "הגן המחוסן" כדי שהורים, גננות וגננים יצטרפו למהלך.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "תנאי הקבלה בגנים הפרטים נקבעים אך ורק על ידי בעלי הגן".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "פעילות והרתמות של גורמים אזרחיים לטובת קידום נושא החיסונים בישראל הינה מבורכת. ככל שמדובר במסגרת פרטית ההורים יכולים לקבל החלטות כגון זו. עם זאת, מניעת גורפת של כניסת ילדים למערכת החינוך הינו צעד מורכב אשר צריך להישקל בכובד ראש. משרד הבריאות בחן את הנושא במהלך השנים מספר פעמים, ונכון להיום לדעת המשרד אין לכך מקום. במקומות בעולם בהן יש מדיניות כזו, שיעור ההתחסנות בחיסוני השגרה נמוכים יותר מאשר בישראל".

מאת: נאוה טלהון | יצירת לוגו: לירון רותם בן דוד

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

Comments are closed.

תפריט